Ivana Zuskinová

Text - Edita Mikolášková

Práce Ivany Zuskinové jsou jako proud řeky, ani ona sama neví, kam přesně jí zavedou. Inspiračními zdroji jsou pro ni aktuální studium v Řecku zaměřené na audiovizuální umění a uplynuvší stáž v Saint-Étienne ve Francii, kde si vyzkoušela práci od digitálních médií po interiérovou tvorbu. Zajímá se o pohyblivý gif art a internet art, výrazné jsou její site specific projekty.

Ale v Zuskinové tvorbě figuruje i konstanta, tím je sklo. Jeho matérii a tradiční zpracování studuje na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně v ateliéru skla. Sklo je pro Ivanu Zuskinovou experimentální pole k aplikování různých poznatků z nejnovějších trendů digitálního umění. Sklo je stálý, ze své podstaty nehybný materiál, který v sobě skrývá netušené možnosti. V site specific projektech Zuskinové a Matyáše Hrušky tyto možnosti vyplývají na povrch. Hra se světelným spektrem, optickými vlastnostmi skla, užití metody Polarymetrie slouží k rozhýbání jinak totálně statického skla.

Tedy pohyb v umění i designu, ale i flexibilita v přemýšlení o umění Zuskinovou nejvíce zajímá a žene ji vpřed vstříc dalším nápadům a projektům.
FDFInštalácia Magického pôsobeniaInštalácia Magického pôsobenia FDFInštalácia objektov Magického pôsobeniaInštalácia objektov Magického pôsobenia FDFInštalácia rámov ktoré reagujú na obrazovky.Inštalácia rámov ktoré reagujú na obrazovky. FDFKryštále a ich cieľ je snímať s vnútornou kamerou proces.Kryštále a ich cieľ je snímať s vnútornou kamerou proces. FDFObjekt 'Pyramída'Objekt 'Pyramída' FDFObjekt 'Pyramída'Objekt 'Pyramída' FDFObjekt 'Pyramída' ktorá je polarizovaným objektomObjekt 'Pyramída' ktorá je polarizovaným objektom FDFSpolarizované kryštále a digitálna čast inštalácieSpolarizované kryštále a digitálna čast inštalácie FDFSpolarizované kryštále s premietaným gif súborom.Spolarizované kryštále s premietaným gif súborom. FDFSpolarizované videá a rámy.Spolarizované videá a rámy. FDFVýsledok procesu snímaného za pomoci spolarizovaných kryštálVýsledok procesu snímaného za pomoci spolarizovaných kryštál FDFVýsledok spolarizovaného snímania cez kryštále.Výsledok spolarizovaného snímania cez kryštále. Vimeo video

Magické působení je soubor objektů, vycházejících z trvalého napětí v transparentních materiálech, jako je sklo a plast. To způsobuje jejich jiné optické vlastnosti. Vzniká tak dvojlom, který je přímo úměrný vnitřnímu napětí. Pokud se vnitřní napětí v materiálu zvýší, praskne nebo se roztříští.

Tohoto jevu využívá metoda polarimetrie, která sleduje vnitřní napětí a jeho rozložení v materiálech jako je sklo a plast. Současně kontroluje jejich kvalitu. V praxi využíváme této metody ve formě polariskopu, který nám udává měřené hodnoty vnitřního napětí. To se v transparentním materiálu projevuje jako duhové spektrum. Polarimetrie je nedílnou součástí výroby skla či plastu. Selektuje nejen polotovary – bloky skla na tavení, skleněné výplně do lednic, fólie apod. ale i finální výrobky. Barva v materiálu signalizuje vadu, se kterou nelze v průmyslu dále pracovat.

V rámci projektu jsme vyrobili vlastní polariskop, který je však oproštěn od měřícího přístroje. Polarimetrie zde využíváme ve formě řízených barevných kompozic. Ty jsou vytvořeny prostřednictvím transparentních materiálů, na které vyvíjím tlak tak, aby obsahovaly vnitřní napětí – barvu. Abychom akcentovali proces polarizace zapojujeme do objektu kinetiku, která v závislosti na lidském oku a polarizační fólie uvádí kompozice do pohybu.

Součástí některých objektů jsou předměty každodenní potřeby – tác na cukroví, izolepa, tvrzené sklo z lednice apod. Vytváříme tak napětí mezi divákem a objektem, který může být znejistěn novou informací – objevuje jinak okem neviditelné záření. Objekty instalované v prostoru tak vytvářejí experimentální laboratoř, která je v závislosti na interaktivitě diváka. Bez jeho aktivity by proces polarizace nebyl viděn. Vytváříme dalekohledy, brýle a čočky, které divák používá jako polariskop.

Cílem projektu, je rozšířit aplikaci současných technologií ve formě umění na transparentní materiály jako je sklo, plast apod. V rámci svého zaměření (design skla) rozšiřujeme problematiku aplikované technologie na transparentní materiál, jako je sklo nebo plast. Jinak laboratorní technologický postup využíváme na poli volného umění. Ideová podstata spočívá v obsahové rovině projektu. Vnitřní napětí materiálu se v praxi vyhodnocuje jako zásadní chyba, která způsobuje praskání a destrukci objektů. My vědomě balancujeme na této pomyslné tenké sebedestrukční hranici.

Více na:
     
Líbí se vám? 781
 Napište nám prosím svůj názor!přidat komentář
JP - 21.10.15 / 8:53
vypadá to jako magie
Irena - 21.1.16 / 13:11
Umění, které musíte určitě vstřebávat déle ... ovšem autorka má můj obdiv! Nic jednoduchého
Inka - 25.1.16 / 13:30
krásné - právě tou svou proměnlivostí ...
Dana L. - 1.2.16 / 8:55
Zajímavé! Určitě bych to chtěla vidět ve skutečnosti :)
Sdílejte na: FacebookTwitterGoogle+

Partneři

Buďte ve spojení:

(c) Fashion&Design Festival 2018 »KONTAKT«, všechna práva vyhrazena / webdesign Studio R3D, s.r.o.